Česky English Deutsch Italiano Espaňol Francais sk pl hu ru no dk se fi nl
 

O Praze
Praha je hlavní a současně největší město České republiky, historická metropole Čech. Leží ve středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Do dnešní podoby se vyvíjela jedenáct století. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů a má asi 1 200 000 obyvatel. Hlavní město České republiky je naší nejvýznamnější městskou památkovou rezervací. Od roku 1992 je historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je kouzelným městem mostů, chrámů, více než 100 věží a kopulí kostelů, ale i moderní evropskou metropolí, která se vzhlížejí již více než deset století v hladině řeky Vltavy. Praha je také městem jedinečné symbiózy různých architektonických stylů a metropolí plnou romantických uliček či stavitelských pokladů v historickém centru.

Jazyk - oficiální úřední jazyk v České republice je čeština, většina lidí se domluví i anglicky či německy.

Měna, placení - oficiální měnou v České republice je česká koruna (Kč, CZK). Mince jsou 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč a 50 Kč, bankovky jsou 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč a 5000 Kč.
Výměna - někde je možné mimo Kč platit přímo eurem, většinou je ale výhodnější nejdříve si vyměnit a poté platit přímo v Kč. V Praze je mnoho směnáren. Peníze si lze směnit v hotelu, v bance nebo ve směnárnách, které jsou otevřeny denně. Většinou zaplatíte malý poplatek za výměnu peněz. Nikdy však neměňte peníze na ulici!!!
Kreditní karty - místo hotovosti můžete použít také mezinárodní kreditní karty (VISA, Mastercard, AMEX). V centru Prahy většina obchodů akceptuje platbu kreditními kartami.


Doprava - v Praze je možno použít městskou hromadnou dopravu, reprezentovanou metrem, tramvajemi a autobusy či taxi. Metro: Linka A (zelená), Linka B (žlutá) a Linka C (červená). Metro jezdí od 5 hodin do půlnoci, v intervalech průměrně 2-3 minuty ve špičce, déle pak mimo špičku. Denní linky tramvají a autobusů jezdí od 5 hodin do 24 hodin (intervaly 5 - 15 min.) . Poté je možno použít tzv. noční spoje (intervaly 20 - 50 min.). Jízdenky hromadnou dopravou - základní lístek na pražskou hromadnou dopravu stojí 32 Kč a můžete na něj jet s přestupy 90 minut. Levnější přestupní lístek stojí 24 Kč a platí maximálně 30 minut. Je možné zakoupit i vícedenní lístky, které platí 24 hodin nebo na 3 dny.
Taxi v Praze - maximální ceny přepravy taxi po hlavním městě Praze: cesta po Praze 28,- Kč/1 km, nástupní sazba 40,- Kč, čekání 5,- Kč/1min. 

Parkování v Praze - oblasti placeného parkování v Praze jsou rozděleny do 3 parkovacích zón:
Oranžová zóna - pouze krátkodobé parkování všech, ale především návštěvníků. Maximální doba stání 2 - 3 hodiny.
Fialová zóna - parkování rezidentů, abonentů, majitelů nemovitostí, tak i návštěvníků. Bez omezení zde mohou parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním a pro ostatní platí maximální doba stání 24 hodin.
Modrá zóna - pro rezidenty, abonenty a majitele nemovitostí v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat maximálně 3 hodiny, a to jen po platbě přes virtuální parkovací hodiny.
Hlídaná parkoviště a garáže - ceny parkování se pohybují od 400 Kč - 800 Kč / 24 hodin
Parkoviště typu Park and Ride (P + R) zaparkuj a jeď dále městskou hromadnou dopravou. Odpadnou tak problémy se zaparkováním automobilu ve městě. Parkoviště jsou střežená za poplatek za celou dobu parkování. Parkování je možné pouze v době provozu metra (od 4.00 do cca 1.00 následujícího dne).


Pražské památky - v Praze je nepřeberné množství historických, kulturních a dalších památek. Asi nejznámějšími jsou Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské náměstí s Orlojem, Malá Strana s Kampou, Židovské město, Národní divadlo či Václavské náměstí s Národním muzeem.

1. Pražský hrad - existuje již od nejranější historie Prahy. Podle Guinessovy knihy rekordů jde o největší hrad na světě. Nachází se v pražské čtvrti Hradčany, jedná se o tradiční sídlo českých panovníků, od roku 1918 prezidenta republiky. Postupnými přístavbami a úpravami vznikl z Hradu založeného v 9.století jeden z největších hradních komplexů na světě. Často je považován za symbol Prahy i České republiky. Součástí hradu je Katedrála svatého Víta, kde jsou uloženy české korunovační klenoty, Bazilika svatého Jiří, Letohrádek královny Anny, Prašná věž Mihulka, věž Daliborka či turisticky oblíbená Zlatá ulička.


Pražský hrad      Pražský hrad - Katedrála Sv. Víta      Pražský hrad - Katedrála Sv. Víta

Pražský hrad      Pražský hrad - Basilika Sv. Jiří      Pražský hrad - Staré zámecké schody


Pražský hrad - Zlatá ulička      Pražský hrad - Daliborka      Pražský hrad - Hradčanské náměstí2. Karlův most - výstavba „Karlova mostu začala v roce 1357 pod záštitou krále Karla IV. a byla dokončena v roce 1400. Karlův most byl až do roku 1841 jediný most přes Vltavu v Praze a byl tak jediným spojníkem (kromě převozníků) mezi Starým Městem, Pražským hradem a jinými čtvrtěmi. Praha se stala i díky kamennému mostu významnou zastávkou na obchodních cestách mezi východní a západní Evropou. Dnes je pravděpodobně nejčastěji navštěvovanou památkou Prahy. 


Karlův most      Karlův most      Karlův most


Karlův most      Karlův most      Karlův most3. Staroměstské náměstí - je asi nejznámější náměstí v Praze, centrum Starého Města a historického jádra velkoměsta vůbec. Na náměstí se nachází desítky historických památek, ale i restauraci. Nejznámější je Staroměstský orloj - je jedním z nejznámějších orlojů na světě. Byl zkonstruován v roce 1410. Orloj má tři hlavní části. Nejzajímavější je astronomická část, ukazující polohy nebeských těles. Pod ní je umístěno kalendářové kolo, které v 19. století vybavil malbami malíř Josef Mánes. Kolem astronomické části jsou pak umístěny pohyblivé figurky pro pobavení diváků. Důležitou součástí je také pohyblivé procesí dvanácti apoštolů, kteří se ukazují každou hodinu nad astronomickou částí.

Staroměstské náměstí      Staroměstské náměstí - Staroměstská radnice s Orlojem      Staroměstské náměstí - Kostel Matky Boží před Týnem


Staroměstské náměstí - Orloj      Staroměstské náměstí - Pomník mistra Jana Husa      Staroměstské náměstí - Vánoční trhy4. Malá Strana
- je historické čtvrť rozkládající se v centru Prahy na levém břehu Vltavy. Je to jedna z nejstarších a nejpůsobivějších částí Prahy. Malá Strana obsahuje velké množství pozoruhodných staveb i dalších zajímavých míst - např. oblast Kampy s Čertovkou, Malostranské náměstí s kostelem sv. Mikuláše, Maltézské náměstí, Újezd s lanovou dráhou na Petřín, Štefánikovu hvězdárnu a Petřínskou rozhlednu či velký komplex zahrad (Kinského zahrada, Petřínské sady, Schönbornská zahrada, atd.).


Malá Strana - Kampa      Malá Strana - Kampa      Malá Strana - Kampa


Malá Strana - Kampa      Malá Strana - Nerudova ulice      Malá Strana - Malostranské náměstí5. Židovská čtvrť - Josefov
- je městská čtvrť, obklopená Starým Městem. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město. Roku 1850 pak byl Josefov na základě nového obecního zákoníku přičleněn k Praze jako její část a získal současný název. Je pojmenován po Josefu II. synu Marie Terezie, který se v roce 1781 vydáním tolerančního patentu zasloužil o zrovnoprávnění židovského obyvatelstva. Předtím se Židovskému městu říkalo Židovské ghetto.


Židovská čtvrť - Josefov - Starý židovský hřbitov      Židovská čtvrť - Josefov - Španělská synagoga      Židovská čtvrť - Josefov - Staronová synagoga


Židovská čtvrť - Josefov - Maiselova synagoga      Židovská čtvrť - Josefov - Jeruzalémská synagoga      Židovská čtvrť - Josefov - Klausová synagoga6. Národní divadlo - je nejznámější divadlo v České republice. Novorenesanční budova divadla od J. Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi, jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.


Národní divadlo      Národní divadlo      Národní divadlo7. Václavské náměstí
- je pražské kulturní a obchodní centrum. Jedná se široký bulvár, který veden od Národního muzea k Můstku. Václavské náměstí bylo svědkem mnoha významných historických událostí. Je to tradiční místo pro demonstrace, oslavy a jiná masová setkání. Václavské náměstí se původně nazývalo Koňský trh.

Václavské náměstí      Václavské náměstí      Václavské náměstí8. Tančící dům - jinak také Ginger and Fred, dokončený roku 1996, stojí v Praze na Jiráskově náměstí na pravém břehu Vltavy. Je první stavbou špičkových světových architektů, která byla ve městě po revoluci realizována. Pojmenován je podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných slavným meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogers.

Tančící dům      Tančící dům      Tančící dům9. Vyšehrad - je historické opevnění na skále nad pravým břehem řeky Vltavy v Praze a taktéž stejnojmenná čtvrť na jihu správního obvodu a městské části Prahy 2, zaujímající jeho bezprostřední okolí. Váže se k němu řada pověstí z počátků českých dějin. Vyšehrad vznikl jako knížecí hradiště ve druhé polovině 10. století.

Vyšehrad      Vyšehrad      Vyšehrad10. Obecní dům - je jednou z nejznámějších novobarokních staveb v Praze se silně secesizujícími prvky a secesními interiéry, jež stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům. Pořádá se zde velké množství koncertů.

Obecní dům      Obecní dům      Obecní dům11. Prašná brána
- je pozdně gotická stavba na rozhraní ulice Na Příkopech a náměstí Republiky, jeden ze symbolů Prahy. Dnes je Prašná brána vysoká 65 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 44 metrů a vede na něj 186 schodů. Brána je přístupná veřejnosti a jejím majitelem je Hlavní město Praha.


Prašná brána      Prašná brána      Prašná brána

Zajímavosti a památky v Praze na mapě       

Zajímavosti a památky v Praze na mapě
    
Copyright www.apartment-letna.com 2007 - 2020 |  links   FAQ   Prohlášení o ochraně soukromí