Česky English Deutsch Italiano Espaňol Francais sk pl hu ru no dk se fi nl
 
Zajímavosti a památky v Praze 7

1. Výstaviště - označované též jako holešovické výstaviště, je výstavní areál v Praze v Bubenči, v blízkosti zástavby Holešovic, který slouží pro pořádání výstav, koncertů či dalších kulturních akcí. Nachází se nedaleko stanice Nádraží Holešovice na lince metra C. V těsném okolí výstaviště se na západní straně nachází rozlehlý park Stromovka a Planetárium Praha, na východní Tipsport Arena, domovská hala klubu HC Sparta Praha. Dominantní stavbou vlastního areálu je secesní Průmyslový palác, dále se zde mj. nalézají Lapidárium Národního muzea, Maroldovo Panorama bitvy u Lipan, Křižíkova světelná fontána či akvárium Mořský svět. Severní část areálu zaujímá lunapark, dnes místo, kde se konává Matějská pouť. 


Výstaviště2. Veletržní palác - je budova v pražských Holešovicích, jedna z prvních a největších funkcionalistických staveb Prahy. Byla určená pro konání veletrhů, později byla sídlem podniků zahraničního obchodu.
Veletržní palác je dnes sídlem Národní galerie v Praze, která v něm má umístěnou stálou expozici Umění 20. a 21. století a další výstavní prostory. Budova je od roku 1958 nemovitou kulturní památkou.

Veletržní palác3. Letenské sady a Letenská pláň - rozsáhlý pražský park na levém břehu Vltavy a druhý největší park na území městské části Praha 7. Díky své vyvýšené poloze umožňuje výhled na řadu pražských památek a významných míst, mimo jiné Pražský hrad, Staré město a Petřín. Je oblíbeným místem pro procházky a projížďky na kolečkových bruslích.

Letenská pláň a sady4. Stromovka - park, původně Královská obora se nachází v Praze-Bubenči v nivě Vltavy jižně od Císařského ostrova, od něhož ji odděluje průplav. Původně šlo o oboru příslušející k místodržitelskému letohrádku. Část Královské obory byla koncem 19. století vyčleněna pro vybudování výstaviště. Park je udržován ve stylu anglického parku. Je chráněn jako přírodní památka s názvem Královská obora a je též spolu s místodržitelským letohrádkem chráněn jako kulturní památka.

Stromovka


5. Letenská vodárenská věž - nebo také Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu, která se nachází v Praze-Bubenči na Letné nedaleko od fotbalového stadionu Sparty Praha na adrese Korunovační 1000/3, Na výšinách 1000/1. Stavba pochází z roku 1887 až 1888 a byla vybudována podle návrhu architekta Jindřicha Fialky. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Letenská vodárenská věž


6. Národní technické muzeum -  je největší českou institucí specializovanou na muzejní sbírky technického charakteru. Muzeum bylo založeno 5. července 1908 jako Technické muzeum Království českého. V současnosti představuje své sbírky ve 14 expozicích a v množství krátkodobých výstav. Ideální typ na výlet pro rodiny s dětmi.

Národní technické muzeum


7. Národní zemědělské muzeum - se nachází v Praze na Letné v Kostelní ulici v městské části Praha 7. Funkcionalistická budova v těsném sousedství budovy Národního technického muzea je ústředí muzea, které má řadu detašovaných pracovišť, kde jsou umístěny různé vědecké sbírky a vědecká kurátorská pracoviště.

Národní zemědělské muzeum


8. Generali Aréna - používá pro své domácí zápasy fotbalový klub AC Sparta Praha a česká fotbalová reprezentace. Má kapacitu 18 944 diváků. V areálu je ještě menší hřiště, na němž hraje převážně rezervní tým a konají se tréninky.  

Generali aréna9. Letenský zámeček - novorenesanční budova s dvoupatrovými věžemi, dnes se v zámečku nachází příjemná restaurace. Před zámečkem je občerstvení se zahrádkou, odkud je překrásný výhled na Prahu (od Pražského hradu přes Petřín, Staré Město až k Žižkovské věži).

Letenský zámeček10. Pražský metronom - v místě bývalého Stalinova pomníku nad Čechovým mostem se dnes nachází kinetický sochařský objekt, který autor nazval Stroj času. Měl svým umístěním na podstavci bývalého Stalinova pomníku rovněž symbolizovat neúprosné plynutí času a varovnou připomínku minulosti. Stroj svým vzhledem připomíná Mälzelův metronom a ačkoliv jeho mechanická konstrukce je jiná, vžil se spíše název Metronom. Spolu s kyvadlem je vysoký 25 m a váží 7 t. Stroj pohánějící pohyblivé součásti je uložen v tříbokém jehlanu. Kyvadlo s výkyvem 60 stupňů je vyváženo vahadlem se dvoutunovým závažím. Byl vyroben společností ČKD Racionalizace na objednávku Společnosti pro Československou všeobecnou výstavu. Pro obavy z narušené statiky podstavce po odstřelení Stalinova pomníku nemohl být metronom instalován za pomocí jeřábu. Byl sem dopraven a usazen pomocí velkého vrtulníku 15. května 1991 u příležitosti Všeobecné československé výstavy v Praze.

Pražský metronom11. Hanavský pavilon - je výrazná novobarokní budova v Letenských sadech, na baště sv. Tomáše na Mariánských hradbách, v těsném sousedství Kramářovy vily (sídlo českých předsedů vlády) a nedaleko od bašty sv. Máří Magdalény, v současné době slouží jakožto vyhlídkové restaurační zařízení.

Hanavský pavilon12. Kramářova vila - Vila se nachází v nejvýchodnějším cípu Hradčan, v místě kde stávaly pražské Mariánské hradby, mezi přírodní památkou Letenský profil a Hanavským pavilonem. V roce 1911 koupil na místě bašty sv. Tomáše stavební pozemek politik Karel Kramář, pozdější první předseda vlády Československé republiky. Na místě nechal postavit dům pro svou manželku, Rusku Naděždu Nikolajevnu. V současnosti slouží jako oficiální rezidence českých premiérů.


Kramářova vila13. Mariánské hradby s Píseckou bránou - Písecká brána (též Bruská brána podle potoka Brusky) je bývalá součást barokního fortifikačního systému Prahy známého jako Mariánské hradby. Stojí nedaleko Bílkovy vily, v ulici K Brusce, blízko stanice metra Hradčanská.Písecká brána je vklíněna mezi bašty sv. Jiří a sv. Ludmily. Byla postavena roku 1721 architektem Giovannim Battistou Alliprandim podle návrhu Františka Vogota. V roce 1741 se za válek o rakouské dědictví dostal do Prahy touto branou český vzdorokrál Karel Albrecht Bavorský, protože její obranu zajišťovala slabá posádka a nevycvičení měšťané a studenti. Když začaly později Mariánské hradby překážet rozvoji Prahy, došlo v roce 1860 k rozhodnutí je zrušit. Postupně začaly mizet a do dnešních dnů se dochovaly jen v několika torzech. Píseckou bránu uchránila před demolicí její poloha, která nepřekážela stavebnímu a dopravnímu ruchu. Opevnění na západ od brány však bylo roku 1898 zbouráno, aby uvolnilo prostor pro stavbu nové kadetní školy (dnes Ministerstvo obrany), vystavěné roku 1900. Rovněž hradby na východ od brány byly zbourány a rozváženy (od roku 1901) do příkopů, čímž se otevřela cesta na Letnou. V letech 2000 až 2002 prošla brána rekonstrukcí a od jejího ukončení funguje jako galerie a kavárna; také se zde konají svatební obřady.


Mariánské hradby s Píseckou bránou14. Letenský kolotoč - se nachází v Praze na v Letenské pláni v Kostelní ulici před Národním technickým muzeum. Kolotoč byl zkonstruován pravděpodobně v roce 1892 či 1893. Jedná se tak o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.

Letenský kolotoč15. Kostel Sv. Antonína Paduánského je římskokatolický farní kostel postavený v letech 1908–1911 v pseudogotickém slohu podle projektu architekta Františka Mikše. Nachází na Strossmayerově náměstí v Praze 7-Holešovicích. Od roku 2015 je chráněn jako nemovitá kulturní památka.

Kostel Sv. Antoního Paduánského


16. Zoo - Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé. Ideální pro rodinný výlet s dětmi.

Zoologická zahrada hl. města Prahy

17. Muzeum her - v interaktivním muzeu na Vás čekají retro hry skrz platformy od herních konzolí, počítačů, arkádových automatů až po mobilní telefony. Užije si u nás celá rodina, nadšenec do techniky, retrohráč i sběratel.

Muzeum her


18.
Centrum Stromovka  - obchodní a nákupní centrum se skoro 80 obchody a restauracemi na jednom místě.

Centrum StromovkaZajímavosti a památky v Praze 7 na mapě                                         
Zajímavosti a památky v Praze 7

    
Copyright www.apartment-letna.com 2007 - 2020 |  links   FAQ   Prohlášení o ochraně soukromí