Česky English Deutsch Italiano Espaňol Francais sk pl hu ru no dk se fi nl
 
Pamiatky a zaujímavosti v Prahe 7

1. Výstavisko Praha (Výstaviště) označované tiež ako holešovickej výstaviska, je výstavný areál v Prahe v Bubenči, v blízkosti zástavby Holešovíc, ktorý slúži pre organizovanie výstav, koncertov či ďalších kultúrnych podujatí. Nachádza sa neďaleko stanice Nádraží Holešovice na linke metra C. V tesnom okolí výstaviska sa na západnej strane nachádza rozľahlý park Stromovka a Planetárium Praha, na východnej Tipsport Arena, domovská hala klubu HC Sparta Praha. Dominantné stavbou vlastného areálu je secesný Priemyselný palác, ďalej sa tu oi. Nachádzajú Lapidárium Národného múzea, Maroldovo Panorama bitky pri Lipanoch, Křižíkova svetelná fontána či akvárium Morský svet. Severná časť areálu zaberá lunapark, dnes miesto, kde sa konáva Matějské púť.


Výstavisko Praha (Výstaviště)2. Veľtržný palác (Veletržní palác) - je budova v pražských Holešoviciach, jedna z prvých a najväčších funkcionalistických stavieb Prahy. Bola určená pre konanie veľtrhov, neskôr bola sídlom podnikov zahraničného obchodu. Veľtržný palác je dnes sídlom Národnej galérie v Prahe, ktorá v ňom má umiestnenú stálu expozíciu Umenie 20. a 21. storočia a ďalšie výstavné priestory. Budova je od roku 1958 nehnuteľnú kultúrnu pamiatku.

Veľtržný palác (Veletržní palác)3. Letenske sady a Letenská pláň - rozsiahly pražský park na ľavom brehu Vltavy a druhý najväčší park na území mestskej časti Praha 7. Vďaka svojej vyvýšenej polohe umožňuje výhľad na rad pražských pamiatok a významných miest, okrem iného Pražský hrad, Staré mesto a Petřín. Je obľúbeným miestom pre prechádzky a výlety na kolieskových korčuliach.

Letenske sady a Letenská pláň4. Stromovka - park, pôvodne Kráľovská obora sa nachádza v Prahe-Bubenči v nive Vltavy južne od Cisárskeho ostrova, od ktorého ju oddeľuje prieplav. Pôvodne išlo o oboru prislúchajúce k místodržitelskému letohrádku. Časť Kráľovskej obory bola koncom 19. storočia vyčlenená pre vybudovanie výstaviska. Park je udržiavaný v štýle anglického parku. Je chránený ako prírodná pamiatka s názvom Kráľovská obora a je tiež spolu s místodržitelským letohrádkom chránený ako kultúrna pamiatka.

Stromovka (Královská obora)


5. Letenská vodárenská veža - alebo tiež Letenská vodáreň je 26 metrov vysoká päťpodlažná vodárenská stavba postavená v novorenesančnom slohu, ktorá sa nachádza v Prahe na Letnej neďaleko od futbalového štadióna Sparty Praha. Stavba pochádza z roku 1887 až 1888 a bola vybudovaná podľa návrhu architekta Henricha Fialky. Stanová strecha oplýva vikiermi, na špičke strechy je v nadstavbe umiestnený hodinový stroj. V poslednom poschodí sa nachádza vonkajšie ochodza umiestnený na krakorcom.

Letenská vodárenská veža - Letenská vodáreň


6. Národné technické múzeum - je najväčšou českou inštitúciou špecializovanou na muzeálne zbierky technického charakteru. Múzeum bolo založené 5. júla 1908 ako Technické múzeum Kráľovstva českého. V súčasnosti predstavuje svoje zbierky v 14 expozíciách a v množstve krátkodobých výstav. Ideálny typ na výlet pre rodiny s deťmi.

Národné technické múzeum


7. Národné poľnohospodárske múzeum - sa nachádza v Prahe na Letnej v Kostelní ulici. Funkcionalistická budova v tesnom susedstve budovy Národného technického múzea je ústredia múzea, ktoré má rad detašovaných pracovísk, kde sú umiestnené rôzne vedecké zbierky a vedecká kurátorská pracoviská.

Národné poľnohospodárske múzeum


8. Generali Aréna - futbalový štadion používa pre svoje domáce zápasy futbalový klub AC Sparta Praha a česká futbalová reprezentácia. Má kapacitu 18 944 divákov. V areáli je ešte menšie ihrisko, na ktorom hrá prevažne rezervný tím a konajú sa tréningy.

Generali Aréna9. Letenský zámok - novorenesančná budova s dvojposchodovými vežami, dnes sa v zámočku nachádza príjemná reštaurácia. Pred kaštieľom je občerstvenia so záhradkou, odkiaľ je prekrásny výhľad na Prahu (od Pražského hradu cez Petřín, Staré Mesto až k Žižkovské veži).


Letenský zámok10. Pražský metronóm - v mieste bývalého Stalinovho pomníka nad Čechovým mostom sa dnes nachádza kinetický sochársky objekt, ktorý autor nazval Stroj času. Mal svojím umiestnením na podstavci bývalého Stalinovho pomníka takisto symbolizovať neúprosné plynutie času a varovnú pripomienku minulosti. Stroj svojím vzhľadom pripomína Mälzelův metronóm a hoci jeho mechanická konštrukcia je iná, vžil sa skôr názov Metronóm. Spolu s kyvadlom je vysoký 25 m a váži 7 t. Stroj poháňajúci pohyblivé súčasti je uložený v tříbokém ihlanu. Kyvadlo s výkyvom 60 stupňov je vyvážené vahadlom sa dvoutunovým závažím. Bol vyrobený spoločnosťou ČKD Racionalizácia na objednávku Spoločnosti pre Československú všeobecnú výstavu. Pre obavy z narušenej statiky podstavca po odstrelení Stalinovho pomníka nemohol byť metronóm inštalovaný za pomocou žeriavu. Bol sem dopravený a usadený pomocou veľkého vrtuľníka 15. mája 1991 pri príležitosti Všeobecnej československej výstavy v Prahe.

Pražský metronóm11. Hanavský pavilón - je výrazná novobaroková budova v Letenských sadoch, na bašte sv. Tomáša na Mariánskych hradbách, v tesnom susedstve Kramárová vily (sídlo slovenských predsedov vlády) a neďaleko od bašty sv. Márie Magdalény, v súčasnej dobe slúži ako vyhliadkové reštauračné zariadenia.

Hanavský pavilón12. Kramárova vila - vila sa nachádza v najvýchodnejšom cípe Hradčan, v mieste kde stávali pražskej Mariánské hradby, medzi prírodnou pamiatkou Letenský profil a Hanavským pavilónom. V roku 1911 kúpil na mieste bašty sv. Tomáša stavebný pozemok politík Karel Kramář, neskorší prvý predseda vlády Československej republiky. Na mieste nechal postaviť dom pre svoju manželku, Rusku Nadeždu Nikolajevnu. V súčasnosti slúži ako oficiálne rezidencie českých premiérov.


Kramárova vila13. Mariánské hradby s Píseckou branou - (tiež Bruská brana podľa potoka Brusky) je bývalá súčasť barokového fortifikačného systému Prahy známeho ako mariánske hradby. Stojí neďaleko Bílková vily, v ulici K brúske, blízko stanice metra Hradčanská.Písecká brána je vtesnaná medzi bašty sv. Juraja a sv. Ludmily. Bola postavená roku 1721 architektom Giovannim Battista Alliprandim podľa návrhu Františka Vogota. V roku 1741 sa za vojen o rakúske dedičstvo dostal do Prahy touto bránou český vzdorokrál Karel Albrecht Bavorský, pretože jej obranu zaisťovala slabá posádka a nevycvičený mešťania a študenti. Keď začali neskôr Mariánské hradby prekážať rozvoju Prahy, došlo v roku 1860 k rozhodnutiu je zrušiť. Postupne začali miznúť a do dnešných dní sa zachovali len v niekoľkých torzách. Písecká bránu uchránila pred demoláciou jej poloha, ktorá neprekážala stavebnému a dopravnému ruchu. Opevnenie na západ od brány však bolo roku 1898 zbúrané, aby uvoľnilo priestor pre stavbu novej kadetnej školy (dnes Ministerstvo obrany), vystavané roku 1900. Taktiež hradby na východ od brány boli zbúrané a rozvážané (od roku 1901) do priekop, čím sa otvorila cesta na Letnú. V rokoch 2000 až 2002 prešla brána rekonštrukciou a od jej ukončenia funguje ako galéria a kaviareň; tiež sa tu konajú svadobné obrady.


Mariánské hradby s Píseckou branou14.
Letenský kolotoč - se nachází v Praze na v Letenské pláni v Kostelní ulici před Národním technickým muzeum. Kolotoč byl zkonstruován pravděpodobně v roce 1892 či 1893. Jedná se tak o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě.

Letenský kolotoč15. Kostol Sv. Antonína Paduánskeho je rímskokatolícky farský kostol postavený v rokoch 1908-1911 v pseudogotickom slohu podľa projektu architekta Františka Miks. Nachádza na Strossmayerova námestí v Prahe 7-Holešoviciach. Od roku 2015 je chránený ako nehnuteľná kultúrna pamiatka.

Kostel Sv. Antoního Paduánského


16. Zoologická záhrada hl. mesta Prahy - sa nachádza v krásnom, členitom teréne Trójske kotliny. Otvorené denne (vrátane víkendov a sviatkov) od 9 hodín. Nájdete tu 10 pavilónov, 150 expozícií, 2 reštaurácie, 7 občerstvenie, lanovú dráhu, vláčik i ďalšie atrakcie pre deti i dospelých. Ideálne pre rodinný výlet s deťmi.

Zoologická záhrada hl. mesta Prahy

17. Muzeum her - v interaktivním muzeu na Vás čekají retro hry skrz platformy od herních konzolí, počítačů, arkádových automatů až po mobilní telefony. Užije si u nás celá rodina, nadšenec do techniky, retrohráč i sběratel.

Muzeum her


18.
Centrum Stromovka  - obchodní a nákupní centrum se skoro 80 obchody a restauracemi na jednom místě.

Centrum Stromovka


Pamiatky a zaujímavosti v Prahe 7 na mape
                                         
Pamiatky a zaujímavosti v Prahe 7 na mape

    
Copyright www.apartment-letna.com 2007 - 2020 |  links   FAQ   Prohlášení o ochraně soukromí